Miloslav Smrkovský

* 29. 8. 1926, Kutná Hora (Kutná Hora), Česká republika (Czech Republic)
12. 3. 2009, Kutná Hora (Kutná Hora), Česká republika (Czech Republic)
restaurátor, řezbář, sochař

 

národnost: česká
pohlaví: muž

heslo:
Ve věku nedožitých 83 let zemřel po delší nemoci 12. března 2009 v Kutné Hoře akademický sochař a restaurátor Miloslav Smrkovský.
Rodák z Kutné Hory (*29. 8. 1926), získával první předpoklady k celoživotní profesi v řezbářské dílně F. Charváta, řezbáře a sochaře v Kutné Hoře (1940-1946). Další studium ho zavedlo na řezbářský
obor (1946-1949) u profesorů F. Kmenta, D. Pešana, V. Markupa a J. Krechlera. Nejdůležitější bylo ale jeho studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl žákem v sochařské speciálce u prof. Josefa Wagnera, studoval figurální kresbu u prof. Jana Baucha a kamenosochařství u prof. Josefa Fojtíka. Kromě toho byl takřka souběžně i studentem Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, oboru výtvarná výchova (1951 – 1953). Kromě volné vlastní tvorby získal věhlas zejména jako sochař restaurátor význačných sochařských historických památek a prvků architektonického tvarosloví. Pracoval pro památkové rezervace v Kutné Hoře, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Havlíčkově Brodě. Pracoval jako restaurátor na zámku Nové Hrady, Hořovice, Kozel, Kačina, Český Šternberk, restauroval sochařská díla pro muzea a galerie v Liberci, Jablonci n. Nisou, Kolíně a Praze. Podílel se na renovaci soch pro kostel v Litomyšli, na renovaci Staroměstského orloje v Praze, plastik pro výstavu Českého barokního umění v Miláně a Umění českého baroka v Londýně, Birminghamu, Leningradě, Essenu a Expo v Montrealu. Ve volné tvorbě projevoval MiloslavSmrkovský cit k materiálu, smysl pro objemovost a monumentalitu. Zásadní a monumentální byla i jeho oblíbená témata ženy, dívky a mateřství, která vyjadřoval v materiálu oproštěně od detailu a popisnosti, všední každodennosti. S Kutnou Horou je spjat Miloslav Smrkovský i svými sochařskými realizacemi, jejichž výčet přikládáme - 1957 Památník u kostela sv. Trojice v Kutné Hoře, 1959 sgrafitová výzdoba průčelí domu u divadla v Kutné Hoře, 1960 socha Dívka s míčem v Kolíně, 1962 dekorativní socha v městském parku v Kutné Hoře, 1976 plastika Vrchlice v hotelu Mědínek v Kutné Hoře, 1975 bronzová fontána Ryby v Lomnici nad Lužnicí, 1978 menza, sedile a ambon v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, 1980 socha Jaro v Kutné Hoře - Malíně, 1982 památník v Držkově, 1983 socha Mateřství pro Kutnou Horu, 1971 slohová menza pro Lobkovický palác v Praze. Jako sochař restaurátor se představil na mnoha výstavách u nás i v zahraničí. Poslední jeho samostatná výstava proběhla před deseti lety v Regionálním muzeu v Kolíně.

Dílo:
- Záchrana původních sgrafit, Památky a příroda,4/1979, s. 321-325, (spoluautorem Miloš Suchomel)

poznámka:
Slovník uvádí křestní jméno Miroslav